Środa 3.11.2021r.

Temat tygodnia:  Książki, książeczki”

Środa - 03.11.2021r.

Cel ogólny:

- Rozwijanie umiejętności dokonywania oceny postawy  bohatera literackiego

- Kształtowanie wyobraźni, wzbogacanie wrażeń, spostrzeżeń, myślenia i mowy

- Stwarzanie warunków do różnorodnej aktywności dzieci w toku realizacji zadań stawianych przez nauczyciela/rodzica

- Rozwijanie zwinności i koordynacji ruchowej

- Usprawnianie poszczególnych grup mięśniowych.

- Rozumienie potrzeby dbania o sprawność fizyczną

- Kształtowanie orientacji w schemacie ciała

1.     „Jaki to bohater?” - zabawa dydaktyczna, ocena postepowania bajkowych postaci.

Dziecko rysuje na kartonikach – na jednym serce czerwone, na drugim czarne koło. Symbole te oznaczają, czy dana postać jest pozytywna, czy negatywna. Rodzic wymienia różne postacie z bajek, a dziecko podnosi odpowiedni kartonik. Proponowane postacie:

- Kopciuszek

- Siostry Kopciuszka

- Żona rybaka, Rybak

- Wilk

- Czerwony Kapturek

- Baba Jaga

- Krasnoludki

- Calineczka

- Pinokio

- Jaś i Małgosia

- Kot w butach

- Królewna Śnieżka

- Szewczyk dratewka itp.

2. Ćwiczenie wyczucia i orientacji w schemacie własnego ciała. Rozwijanie gibkości ciała.

* Dziecko rozkłada na podłodze chustkę i staje  na niej. Rodzic głośno wypowiada hasła do wykonania np. dotykamy: nos z kolanem, czoło z kolanem, palec wskazujący z nosem, łokieć z czołem, kto potrafi - to czoło z podłogą.

*Kwiatek

Dzieci na kolanach przysiadają na rozłożonej chustce - wsłuchują się w muzykę, a ich ciało stopniowo się rozwija (prostuje) rośnie wysoko do góry -tak jak rośnie kwiatek (według własnych pomysłów).

*Zabawa ruchowa „Książki”
Dzieci zajmują dowolne miejsca na dywanie. Leżą na bokach. Na hasło „książki się otwierają", przechodzą do leżenia na wznak, wyciągają na boki wyprostowane ręce i nogi. Na hasło „książki się zamykają", powracają do pozycji wyjściowej. Leżenie na bokach, nogi podkurczone. „Książki stoją na regale" przechodzą do stania na baczność.

Dla chętnych „Moja książeczka.”. Wykonanie książeczki - tematyka dowolna. Mogą być tylko obrazki lub może pomóc rodzic lub starsze rodzeństwo.